Strona główna » Dla Pacjenta

Jakie protezy zębowe polecacie? – to pytanie, które często pada na internetowych forach. Odpowiedź nie jest jednak prosta, a rozwiązanie uniwersalne nie istnieje – wybór protezy zależeć powinien od indywidualnych potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych pacjenta. A jakie możliwości czekają na pacjentów w gabinetach stomatologicznych?   Protezy stałe i ruchome Nowoczesne protezy zębowe dzielą się…

Zęby, w których doszło do zapalenia oraz obumarcia miazgi zębowej, w przeszłości skazane były na ekstrakcję. Dziś z powodzeniem możemy poddać je leczeniu i dłużej cieszyć się pełnym uzębieniem. To możliwe dzięki nowoczesnym metodom leczenia endodontycznego, w tym metodzie leczenia z zastosowaniem mikroskopu. Na czym polega, czy boli i ile trwa leczenie kanałowe pod mikroskopem?…

Wszczepienie implantu zęba, jak każdy zabieg stomatologiczny, może wiązać się z powikłaniami. I choć zdarzają się one dość rzadko, warto być świadomym możliwości ich wystąpienia i znać przeciwwskazania, które uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu. Więcej przeczytacie o nich poniżej!  Powikłania po wszczepieniu implantu zęba Zawsze przed zabiegiem stomatolog ostrzeże nas przed możliwymi powikłaniami. Te, choć nie są…

Próchnica to choroba bakteryjna zębów, która dotyka ponad 90 proc. Polaków. Z jej powodu cierpią zarówno dzieci, jak i dorośli, a nieleczona, może przyczyniać się do wystąpienia wielu chorób ogólnoustrojowych. Na czym polega i ile kosztuje leczenie próchnicy? Wreszcie: kto jest w grupie ryzyka i co na temat próchnicy warto wiedzieć?   Czym jest próchnica?…

By zniwelować braki w uzębieniu i cieszyć się pięknym uśmiechem, pacjenci gabinetów stomatologicznych często decydują się na protezy zębowe. Rodzaje protez są różne, a każdy z nich charakteryzuje się inną wagą, dopasowaniem do podniebienia, trwałością oraz ceną. W ostatnich latach rosnącą popularnością cieszą protezy zębowe elastyczne, które stanowią alternatywę dla protez szkieletowych i akrylowych. Czym…

Ile trwa leczenie kanałowe? Najczęściej zadawane pytania (FAQ)   Przyczyną wizyty u stomatologa najczęściej jest ból zęba. Często świadczy on o zakażeniu bakteriami miazgi zębowej, wymagającym niezwłocznego leczenia. W takich przypadkach lekarz przeprowadza tzw. leczenie kanałowe. Czym jest leczenie kanałowe i co warto na jego temat wiedzieć? Oto krótkie FAQ, a więc najczęściej zadawane pytania…

Mosty zębowe – czym są, ile kosztują i jak o nie dbać?   Mosty protetyczne to uzupełnienia protetyczne pozwalające zaopatrzyć lukę bądź luki w uzębieniu. W przeciwieństwie do innych rozwiązań stosowanych w protetyce, mostów się nie wyjmuje – zostają wykonane na stałe. Czym w rzeczywistości są mosty zębowe, ile kosztują i w jaki sposób należy…

Implanty zębowe to jedno z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w celu uzupełnienia braków w uzębieniu. Ich wstawienie zwykle jednak wiąże się z obawami – niepokoją nas koszty zabiegu oraz ewentualne powikłania. Często zastanawiamy się również, czy będziemy mogli wstawić implanty zębów tuż po wyrwaniu zęba. Jak brzmią odpowiedzi na te pytania i czy rzeczywiście mamy powody do…

Licówki to cienkie, białe płatki, wykonane z materiału kompozytowego lub porcelany, które nadają idealny kolor i kształt naszym zębom. Bez konieczności podejmowania leczenia długotrwałego umożliwiają szybką korektę uzębienia w przednim łuku. Przede wszystkim licówki są wskazane w przypadku ubytków zębowych, szczególnie tych wielokrotnie wypełnianych, posiadających defekty rozwojowe, znacznie przebarwionych zębów. Są różne rodzaje licówek Bardziej…

Na czym polega różnica pomiędzy inlay a onlay? Wkłady koronowe inlay, onlay a plomby dentystyczne – jakie wypełnienie protetyczne jest najlepsze? Wkłady koronowe (inlay, onlay, overlay) są jedną z najbardziej nowoczesnych metod uzupełnienia protetycznego. Są rozwiązaniem bardziej skutecznym i trwałym od standardowych form wypełnienia (np. „plomb” dentystycznych). Stosowane są przede wszystkim w przypadku bardzo dużych…

Profilaktyka zębów to kompleks działań mających na celu zapobieganie powstawaniu chorób zębów oraz przylegających do nich tkanek. Do najważniejszych działań profilaktycznych należą m.in. regularne wizyty u dentysty i zabiegi profilaktyczne oraz przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej. Jeżeli chcemy posiadać zdrowy i piękny uśmiech, warto odwiedzać stomatologa co najmniej 2-3 razy na rok. Warto zaznaczyć, że…

Korony, licówki czy wybielanie: jak się zdecydować? Chcesz uzyskać śnieżnobiały uśmiech, ale nie wiesz co wybrać, wybielanie zębów czy licówki, a może korony? Dowiedz się, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepszym! Piękny, równy, olśniewająco biały uśmiech jest w zasięgu Twoich możliwości! Jednak zanim się zdecydujesz, warto wiedzieć jaka metoda będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia. Nowoczesna…

Kamień nazębny – skąd się bierze i co powoduje? Problem kamienia nazębnego dotyczy większości populacji. Jest to twarda, zmineralizowana warstwa, odkładająca się przy brzegu dziąsła i w przestrzeniach międzyzębowych, szczególnie między zębami siecznymi w żuchwie. Kolor kamienia może wahać się od żółto-białego do brązowego. Jest on na stałe przytwierdzony do powierzchni zębów i nie da…

Czy leczenie próchnicy bez borowania jest możliwe? Leczenie próchnicy kojarzy się przeważnie z bolesnym i nieprzyjemnym borowaniem, dlatego wielu pacjentów zwlekają z leczeniem. Niestety, jest to najgorsze rozwiązanie. Nowoczesna stomatologia pozwala na skuteczne leczenie próchnicy bez ingerencji w strukturę zęba pod jedynym warunkiem — ubytki w zębach nie mogą być duże. Jak rozpoznać próchnicę na…

Wyrwanie zęba — kiedy warto się zdecydować? Jak wygląda przebieg zabiegu? Ekstrakcja zęba wyrwanie lub potocznie „usuwanie” to zabieg chirurgiczny wykonywany w gabinecie stomatologicznym polegający na usunięciu chorego, lub zbędnego zęba z jamy ustnej. Po podaniu środka znieczulającego czucie dotyku zostaje zachowane, przez co pacjent może odczuwać ucisk i rozpieranie w operowanej okolicy. Natomiast jeżeli…

Co to jest tomografia i jak wykorzystujemy ją w stomatologii? Tomografia to metoda diagnostyki obrazowej, dająca trójwymiarowy obraz badanych struktur. Zasada działania podobna jest do zdjęć rentgenowskich, jednak w odróżnieniu od standardowych zdjęć RTG daje nam ona możliwość zajrzenia „w głąb” obrazowanego obszaru, dostarczając informacji o przestrzennym ułożeniu np. kanałów w zębie. W stomatologii stosujemy…

  Nakładkowe wybielanie zębów u dentysty Wybielanie zębów metodą nakładkową to system profesjonalnego wybielania, które Pacjent przeprowadza sam w domu, po wcześniejszej wizycie w gabinecie i konsultacji ze stomatologiem. Zanim zdecydujemy się na ten typ wybielania, musimy poddać się rzetelnemu badaniu stanu zębów i dziąseł. Najpierw należy zabezpieczyć ubytki, a także pozbyć się kamienia. (Te same zabiegi…

Nowoczesna profilaktyka stomatologiczna oferuje szereg zabiegów dostępnych cenowo dla każdego. Do takich zabiegów należą  m. in. skaling, piaskowanie zębów, polerowanie. Według światowej organizacji zdrowia należy powtarzać te zabiegi średnio raz na 6-12 miesięcy. Wyjątkiem są osoby, które mają skłonności do narastania kamienia, przez co muszą poddawać się profilaktycznym zabiegom częściej, w zależności od stanu zdrowia…

Wszystko co musisz wiedzieć o RTG zębów Zdjęcie RTG zęba, zwane potocznie prześwietleniem, jest wykorzystywane w diagnostyce schorzeń jamy ustnej. Zdjęcia rentgenowskie zębów i kości służą przede wszystkim do uwidocznienia tkanki kostnej szczęki oraz żuchwy. Zdjęcia wewnątrzustne są całkowicie bezpieczne, dawka promieniowania jaką otrzymuje pacjent jest kilkadziesiąt razy mniejsza niż otrzymana podczas podczas podróży samolotem…

Implant zęba: ceny, zalety, przeciwwskazania Wbrew pozorom implanty zębów nie są zarezerwowane wyłącznie dla osób starszych. Zabiegi implantologiczne z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością i stają się bardziej dostępne pod względem finansowym. Obecnie implanty to najnowocześniejsze i najbardziej skuteczne rozwiązanie w przypadku braku jednego lub kilku zębów. Tak naprawdę, implant zęba to…

Licówki na zęby – czym są i jak wygląda leczenie? Licówki stosowane są w celu poprawy estetyki uśmiechu w przednim łuku. Są to porcelanowe lub kompozytowe nakładki, przyklejane do powierzchni wargowej zęba. Celem licówek jest nadanie idealnego koloru i kształtu zębów, szczególnie wielokrotnie wypełnianych, znacznie przebarwionych lub posiadających defekty rozwojowe. Dzięki temu zmienia się zarówno…

Kanałowe leczenie zęba było kiedyś uważane za wyjątkowo nieprzyjemny i dość długotrwały zabieg. Właśnie dlatego w strachu przed niekończącym się bólem zęba, pacjenci często decydowali się na usunięcie zęba, wierząc, że to najlepsze rozwiązanie. Teraz możemy się cieszyć, że te czasy są już przeszłością. Nowoczesna medycyna oferuje coraz bardziej skuteczne i precyzyjne narzędzia pozwalające zachować…