Licówki na zęby – czym są i jak wygląda leczenie?

Licówki stosowane są w celu poprawy estetyki uśmiechu w przednim łuku. Są to porcelanowe lub kompozytowe nakładki, przyklejane do powierzchni wargowej zęba. Celem licówek jest nadanie idealnego koloru i kształtu zębów, szczególnie wielokrotnie wypełnianych, znacznie przebarwionych lub posiadających defekty rozwojowe. Dzięki temu zmienia się zarówno kształt, kolor, jak i ustawienie zębów. Krótko mówiąc, licówki na zęby przykrywają niedoskonałości, nadając zębom wymarzony wygląd bez konieczności podejmowania długotrwałego leczenia.

Dla kogo przeznaczone są licówki?

Licówek nie można wykonywać w każdej sytuacji. Niestety, nieprawidłowo wykonane mogą wyrządzić w dłuższej perspektywie więcej szkód niż korzyści. Próchnica, choroby dziąseł i zgryzu wykluczają możliwość stosowania tego rozwiązania. Ani licówki kompozytowe, ani porcelanowe nie zaleca się osobom które zgrzytają zębami lub je zaciskają ze względu na możliwość uszkodzenia ceramiki lub odklejenie. Licówki nie mogą być zakładane również na zęby po leczeniu kanałowym. Stosowanie licówek sprawdzi się u osób które chcą wykonać korekty w uśmiechu bez konieczności długotrwałego leczenia.

Jak wygląda leczenie?

Wykonywanie zabiegu jest stosunkowo szybkie: czas leczenia zależy od tego, jak bardzo skomplikowane są zmiany u pacjenta oraz ile licówek się wykonuje. Często, na pierwszej wizycie lekarz ustala z pacjentem dalszy plan leczenia: omawiana jest cena zabiegu, typ materiału (czy będą to licówki porcelanowe lub kompozytowe). Jeżeli pacjent chciałby wybielić pozostałe zęby, należy to wykonać przed rozpoczęciem leczenia protetycznego – tak, aby kolor licówek odpowiadał barwie pozostałych zębów. Niemniej ważne jest zakończenie niezbędnego leczenia zachowawczego oraz przeprowadzenie diagnostyki radiologicznej przed rozpoczęciem leczenia protetycznego. Masz dodatkowe pytania? Nie szukaj licówki cena w internecie – zadzwoń do nas – z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania!