Profilaktyka zębów to kompleks działań mających na celu zapobieganie powstawaniu chorób zębów oraz przylegających do nich tkanek. Do najważniejszych działań profilaktycznych należą m.in. regularne wizyty u dentysty i zabiegi profilaktyczne oraz przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej. Jeżeli chcemy posiadać zdrowy i piękny uśmiech, warto odwiedzać stomatologa co najmniej 2-3 razy na rok.
Warto zaznaczyć, że profilaktyka stomatologiczna to nie tylko regularne wizyty konsultacyjne u dentysty, chodzi tu przede wszystkim o wykonanie zabiegów profilaktycznych (piaskowanie zębów, fluoryzacja, lakowanie zębów, lakierowanie zębów i in.). Drugim filarem profilaktyki stomatologicznej jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Bardzo ważnym również jest prawidłowy dobór pasty oraz szczoteczki do zębów.

Profilaktyka a próchnica

Regularne wizyty u dentysty pozwalają rozpoznać i odpowiednio wcześnie zacząć leczenie próchnicy początkowej. Jest to bardzo ważne, ponieważ na wczesnych etapach próchnicę można skutecznie eliminować zabiegami nieinwazyjnymi lub małoinwazyjnymi. Do takich metod należą m.in. regularne wizyty higienizacyjne podczas których stosowany jest specjalny lakier z fluorem remineralizujący powierzchowną warstwę szkliwa, zabezpieczając przed atakiem kwasów wytwarzanych przez próchnicotwórcze bakterie, warto pamiętać, że naprawy ubytków i tak trzeba dokonać tradycyjnymi metodami.
Leczenie próchnicy zębów przez stosowanie preparatów z fluorem możliwe jest tylko w wypadku, gdy zmiana próchnicza spowodowała przebarwienie, a nie utratę tkanki – czyli jest w początkowej fazie. Natomiast warto pamiętać, że w przypadku zaawansowanej próchnicy niezbędnym jest usunięcie zniszczonych tkanek wiertłem i plombowanie uszkodzonych zębów.

Masz dodatkowe pytania? Zadzwoń do nas! Chętnie odpowiemy na wszelkie interesujące Cię pytania!