Implanty zębowe to jedno z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w celu uzupełnienia braków w uzębieniu. Ich wstawienie zwykle jednak wiąże się z obawami – niepokoją nas koszty zabiegu oraz ewentualne powikłania. Często zastanawiamy się również, czy będziemy mogli wstawić implanty zębów tuż po wyrwaniu zęba. Jak brzmią odpowiedzi na te pytania i czy rzeczywiście mamy powody do obaw?

Ile kosztuje implant zęba?

Konieczność uzupełnienia braków w uzębieniu rzeczywiście wiąże się z kosztami. A ile kosztuje implant zęba? Koszt zależy przede wszystkim od rodzaju implantu. Cena implantu zęba zwykle rozpoczyna się od 2000 zł i może sięgać nawet 5000 zł. To jednak nie jest ostateczny koszt wstawienia implantu. Na liście wydatków znajdzie się również łącznik protetyczny (500zł-1500zł), korona (500zł-3500 zł) i śruba gojąca (150zł-300zł). Ta ostatnia jest niekiedy wliczana w koszt zabiegu wstawienia implantu zęba. NFZ nie refunduje leczenia implantoprotetycznego.

Czy po wyrwaniu zęba można wstawić implant?

Czy i ile po wyrwaniu zęba można założyć implant? – to pytanie, które często zadają sobie osoby, które zmuszone były do poddania się zabiegowi wyrwania zęba. Odpowiedź brzmi: owszem, ale nie od razu. Wszystko zależy od tego, jakiej wielkości jest korzeń i ile kości znajduje się dokoła. W przypadku zębów o jednym korzeniu, często tuż po wyrwaniu można zaplanować wstawienie implantu. Jeśli jednak mamy do czynienia z zębem wielokorzeniowym, implant zaraz po usunięciu zęba nie będzie możliwy – konieczne może być odczekanie kilku miesięcy.

Implant zęba – powikłania

Wiele osób obawia się skutków ubocznych, jakie powodować może wstawienie implantu zęba. Powikłania zdarzają się jednak bardzo rzadko, a przypadki odrzucenia implantu są znikome. Niekiedy po zabiegu mogą natomiast występować dolegliwości bólowe, obrzęki czy zasinienie tkanek. Do niepokojących, wymagających konsultacji lekarza objawów należy gorączka, ból gardła, ból zębów sąsiadujących, trudności z jedzeniem oraz z piciem i powiększenie węzłów chłonnych.

Masz dodatkowe pytania? Zadzwoń do nas! Chętnie odpowiemy na wszelkie interesujące Cię pytania!