Wszczepienie implantu zęba, jak każdy zabieg stomatologiczny, może wiązać się z powikłaniami. I choć zdarzają się one dość rzadko, warto być świadomym możliwości ich wystąpienia i znać przeciwwskazania, które uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu. Więcej przeczytacie o nich poniżej! 

Powikłania po wszczepieniu implantu zęba

Zawsze przed zabiegiem stomatolog ostrzeże nas przed możliwymi powikłaniami. Te, choć nie są zbyt częste, niekiedy się zdarzają i warto być na to przygotowanym. Jakie dolegliwości możemy odczuwać po wszczepieniu implantu zęba? Powikłania, które występują najczęściej to przede wszystkim poluzowana bądź odkręcona śluba gojąca. W takiej sytuacji pacjenci często panikują obawiają się o skuteczność dotyczasowego leczenia. Niesłusznie – nie są one szkodliwe, a odkręconą bądź poluzowaną śrubę wystarczy dokręcić podczas wizyty u stomatologa. Tuż po zabiegu może również pojawić się opuchlizna i siniaki. W niektórych przypadkach pacjenci skarżą się na gorączkę, krwawienie z zęba, ból zębów sąsiadujących bądź powiększenie węzłów chłonnych. Często obawiają się również odrzucenia implantu. W rzeczywistości ma ono miejsce zaledwie u około 1-2 procent wszystkich przypadków. Gdy implant zostanie odrzucony, lekarze gotowi są pomóc pacjentowi i najczęściej po kilku miesiącach można przystąpić do kolejnej implantacji.

 

Przeciwwskazania

Niestety, nie u każdej osoby możliwy jest implant zęba. Przeciwwskazania, takie jak nieustabilizowana cukrzyca bądź ciąża bezwzględnie sprawiają, że konieczna jest rezygnacja z zabiegu. Przeciwwskazaniem może być również choroba nowotworowa, nieukończony proces wzrostu szczęki, wada serca, choroba Parkinsona, urazy i stany zapalne błon śluzowych. 

 

Jaka jest najskuteczniejsza metoda niwelowania braków w uzębieniu? Implant zęba. Cena jego wstawienia, przeciwwskazania oraz strach przed powikłaniami w niektórych przypadkach odwodzą pacjentów od wszczepienia implanu zęba. Koszt rzeczywiście jest wysoki, a przeciwwskazania często bezwzględnie uniemożliwiają uniemożliwiają wstawienie implantu. Dla pacjentów pragnących poddać się zabiegowi pocieszający może być fakt, że ewentualne powikłania pojawiają się rzadko i zwykle łatwo można się z nimi uporać. 

Masz dodatkowe pytania? Skontaktuj się z nami! Chętnie odpowiemy na wszelkie interesujące Cię pytania!