By zniwelować braki w uzębieniu i cieszyć się pięknym uśmiechem, pacjenci gabinetów stomatologicznych często decydują się na protezy zębowe. Rodzaje protez są różne, a każdy z nich charakteryzuje się inną wagą, dopasowaniem do podniebienia, trwałością oraz ceną. W ostatnich latach rosnącą popularnością cieszą protezy zębowe elastyczne, które stanowią alternatywę dla protez szkieletowych i akrylowych. Czym są, ile kosztują i kiedy warto się na nie zdecydować?

 

Czym są protezy elastyczne? 

Proteza elastyczna wykonuje się z materiałów termoplastycznych, którym zawdzięczają swoją wytrzymałość oraz wysoki komfort użytkowania. Pacjenci decydujący się na korzystanie z tego rodzaju protez nie muszą obawiać się, że proteza ulegnie złamaniu czy pęknięciu. Co więcej, ponieważ mocowana jest zazwyczaj na klamrach, nie podrażnia dziąseł, tak, jak ma to miejsce w przypadku innych rodzajów protez. Dlaczego jeszcze wykonane z acronu nowoczesne protezy zębowe całkowite cieszą się tak pozytywną opinią? Ponieważ dopasowują się do uzębienia i są niemalże niewidoczne. Protezy te są również łatwe w utrzymaniu czystości, pozbawione alergenów, cienkie i lekkie. Ich kolor nie zmienia się w czasie użytkowania, są odporne na zmiany temperatur i nie powstają na nich odkształcenia. 

 Ile kosztują elastyczne protezy zębowe?

Dla wielu osób jedynym sposobem na uzupełnienie braków w uzębieniu są protezy zębowe. Ceny protez różnią się w zależności od rodzaju protezy i gabinetu, z którego usług zdecydujemy się skorzystać. Niestety, nie zawsze możliwe jest skorzystanie z refundacji. Protezy zębowe na NFZ dostępne są tylko w ściśle określonych sytuacjach, poza którymi pacjenci zmuszeni są sfinansować ich zakup samodzielnie. Protezy akrylowe zwykle kosztują od 600 do 1200 zł za jedną część, protezy szkieletowe od 1200 do 3000 zł, zaś protezy elastyczne od 1500 do około 2000 zł. 

 

Choć protezy elastyczne są łatwiejsze w pielęgnacji niż protezy zębowe szkieletowe czy akrylowe, nie należy zapominać o odpowiedniej pielęgnacji. Proteza powinna być codziennie (najlepiej dwukrotnie) dokładnie czyszczona specjalną pastą o niskiej zawartości przeciwutleniaczy. Dzięki przestrzeganiu zasad higieny, proteza nie ulegnie odbarwieniu i na dłużej zachowa swoje właściwości.

Masz dodatkowe pytania dotyczące zabiegów profilaktycznych? Sprawdź na naszej stronie lub zadzwoń do nas! Chętnie odpowiemy na wszystkie interesujące Cię pytania! Możesz również zapoznać się z cennikiem na wszystkie oferowane przez nas usługi tutaj.