Próchnica to choroba bakteryjna zębów, która dotyka ponad 90 proc. Polaków. Z jej powodu cierpią zarówno dzieci, jak i dorośli, a nieleczona, może przyczyniać się do wystąpienia wielu chorób ogólnoustrojowych. Na czym polega i ile kosztuje leczenie próchnicy? Wreszcie: kto jest w grupie ryzyka i co na temat próchnicy warto wiedzieć?

 

Czym jest próchnica?

Próchnica zębów polega na odwapnieniu, a więc demineralizacji tkanek zęba. Jeśli nie zostanie odpowiednio szybko wyleczona, sięgnie do głębszych tkanek, w tym miazgi, i zniszczy całą strukturę zęba. Odpowiedzialne są za to bakterie, które wytwarzają kwasy organiczne i przyczyniają się do powstawania płytki nazębnej. Bakterie te żywią się przede wszystkim cukrami, które dostarczamy z pożywieniem. Największe zagrożenie dla naszych zębów stanowią cukry rafinowane obecne w wielu produktach spożywczych. Próchnica u dzieci i dorosłych objawia się pojawieniem się na zębach plamek – początkowo białawe, z czasem ciemniejsze. Wraz z jej rozwojem, zęby stają się wrażliwe, występuje stan zapalny i pojawiają się dolegliwości bólowe. 

 

Ile kosztuje leczenie próchnicy? 

W przypadku zaobserwowania pierwszych objawów, ważne jest, by jak najwcześniej rozpocząć leczenie próchnicy. Cena leczenia zależeć będzie przede wszystkim od stanu zęba –od tego, jak rozległy jest ubytek. Wpływ na cenę będzie mieć również rodzaj zastosowanego materiału wypełnieniowego oraz gabinetu. W przypadku niepowikłanego leczenia, jego koszt powinien zamknąć się w 100-180 zł. W gabinetach prywatnych zwykle stosuje się wypełnienie kompozytowe, a więc plomby światłoutwardzalne, które pozostają praktycznie niewidoczne i umożliwiają spożywanie posiłków oraz picie tuż po wyjściu z gabinetu. Stomatolodzy stosują również wkłady oraz nakłady, zwłaszcza w przypadku, gdy ubytek jest spory. Są one wykonywane z porcelany, w pracowni protetycznej na podstawie pobranych wcześniej odcisków. Ich zaletą jest duża trwałość i odporność na ścieranie. Ile zatem kosztuje leczenie próchnicy? Na to pytanie nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć. Wpływ na ostateczną cenę ma bowiem wiele czynników, m.in. zastosowane znieczulenie. Leczenie próchnicy o 2-latka, zwykle będzie wymagało znieczulenia, u osoby dorosłej – niekoniecznie. W nowoczesnych gabinetach możliwe jest również leczenie próchnicy laserem. Cena może jednak być wyższa ze względu na zastosowane nowoczesne technologie. Tańsze będzie leczenie próchnicy między zębami oraz leczenie próchnicy początkowej, gdy ubytek jest niewielki i nie wymaga dużego wypełnienia. 

 

Choć o rozwój próchnicy obwinia się głównie słodycze, przekonanie o ich winie jest nie do końca słuszne, główną przyczyną jest brak odpowiedniej higieny, zwłaszcza przestrzeni międzyzębowych. W grupie ryzyka rzeczywiście są przede wszystkim dzieci, ale oprócz słodyczy, ich zębom szkodzą również słodzone napoje i… wady zgryzu. Ważne jest więc, by od początku dbać o zęby swoich pociech i – gdy zajdzie taka konieczność – zastosować leczenie ortodontyczne. 

 

Masz dodatkowe pytania? Zadzwoń do nas! Chętnie odpowiemy na wszelkie interesujące Cię pytania! Możesz również zapoznać się z cennikiem na wszystkie oferowane przez nas usługi tutaj.