Ile trwa leczenie kanałowe? Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

 

Przyczyną wizyty u stomatologa najczęściej jest ból zęba. Często świadczy on o zakażeniu bakteriami miazgi zębowej, wymagającym niezwłocznego leczenia. W takich przypadkach lekarz przeprowadza tzw. leczenie kanałowe. Czym jest leczenie kanałowe i co warto na jego temat wiedzieć? Oto krótkie FAQ, a więc najczęściej zadawane pytania o leczenie kanałowe zębów. 

 

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe polega na dokładnym usunięciu miazgi zębowej, która zakażona jest bakteriami z korony i kanałów korzeniowych zęba. Stomatolog oczyszcza, poszerza i dezynfekuje całą przestrzeń, w której znajduje się zakażona miazga. Następnie szczelnie ją zamyka za pomocą materiału wypełnieniowego. Leczenie kanałowe zwykle wymaga kilku wizyt w gabinecie lekarza oraz wiąże się z koniecznością wykonania zdjęcia rentgenowskiego w celu kontroli jakości leczenia.  

 

Ból w czasie leczenia kanałowego

Pacjenci często obawiają się bólu towarzyszącego leczenie. Ale czy rzeczywiście leczenie kanałowe boli? Odpowiedź brzmi: nie, ponieważ zabieg wykonywany jest w znieczuleniu, co czyni go zupełnie bezbolesnym. 

 

Czas leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe, jak już wspomnieliśmy, może wymagać nawet kilku wizyt w gabinecie stomatologa. Czas trwania leczenia zależy przede wszystkim od rodzaju leczonego zęba i budowy jego korzeni. Dłuższe będą wizyty w przypadku leczenia zębów wielokorzeniowych, krótsze w przypadku zębów jedno- lub dwukorzeniowych. Na pytanie o to, ile trwa leczenie kanałowe, trudno jest zatem udzielić jednoznacznej odpowiedzi. 

 

Ile to kosztuje? 

W Polsce leczenie zębów jest refundowane tylko częściowo – niektóre zabiegi podlegają refundacji, a inne nie. Musimy liczyć się z tym również wtedy, gdy chcemy przeprowadzić leczenie kanałowe – NFZ zapłaci bowiem tylko za leczenie endodontyczne dwunastu zębów z przodu (od jedynki do trójki). Pozostałe zęby należy zatem wyrwać lub leczyć na własny koszt. Leczenie kanałowe w ciąży oraz w przypadku osób poniżej 18 roku życia jest bezpłatne. Ile kosztuje leczenie kanałowe na własną rękę? Koszt prywatnego leczenia niestety nie jest mały – za leczenie jednokanałowego zęba zwykle trzeba zapłacić od 400 do 500 zł. W przypadku zębów dwukanałowych, koszt leczenia sięgać może nawet 700 zł, zaś zębów o trzech lub czterech kanałach – nawet 1000 zł. Leczenie kanałowe cena.

 

Leczenie kanałowe, choć bezbolesne, zwykle nie należy do przyjemnych. Najlepiej więc starać się go unikać dbając o codzienną higienę zębów i regularnie wizyty u stomatologa. Odpowiednia pielęgnacja zębów to najlepsza inwestycja w ich zdrowie oraz wygląd! 

 

Masz dodatkowe pytania? Skontaktuj się z nami! Chętnie odpowiemy na wszelkie interesujące Cię pytania!