Strona główna » Profilaktyka – piaskowanie, fluoryzacja, lakowanie i lakierowanie
  • Piaskowanie, fluoryzacja
  • Lakowanie i lakierowanie

 

Piaskowanie, fluoryzacja

Piaskowanie zębów to zabieg podczas którego stomatolog usuwa osady (brązowe, czarne) ze wszystkich powierzchni naszych zębów. Wykonujemy piaskowanie po uprzednim usunięciu kamienia nazębnego. Zabieg piaskowania zębów jest przydatny, jeśli chcemy zachować estetyczny wygląd naszego uzębienia. Sprawdza się również wtedy, gdy chcemy zapobiec rozwojowi bakterii w trudno dostępnych miejscach, do których nie dotrze szczoteczka. Po piaskowaniu zalecamy fluoryzację przy użyciu żelu i lakieru zawierających fluor. Fluoryzacja to zabieg stomatologiczny, który służy profilaktyce próchnicy i nadwrażliwości zębów. Powszechne myślenie, że dotyczy ona jedynie dzieci w wieku szkolnym, jest błędne, ponieważ ryzyko pojawienia się próchnicy nie zależy od wieku, a o swoje zęby zawsze warto dbać i je wzmacniać. Fluor przenika przez szkliwo zębowe i działa na obecne w nim związki wapnia. Dzięki temu wapń słabiej rozpuszcza się w kwasach, których jest dużo w jamie ustnej. W rezultacie zęby stają się bardziej odporne na kwasy i jednocześnie na bakterie, które powodują próchnicę. Fluoryzacja zębów zalecana jest tak naprawdę wszystkim pacjentom, bez względu na wiek, aby poprawić stan zdrowia zębów i jamy ustnej.

Lakowanie i lakierowanie

Lakowanie zębów jest to rodzaj zabiegów stomatologicznych polegający na uszczelnianiu bruzd, szczelin i zagłębień w zębach światłoutwardzalną substancją jaką jest lak. Powierzchnia zębów tylnych ,szczególnie trzonowców, to nic innego jak „góry i doliny” .W „dolinach” najczęściej zaczynają się ubytki. Lakowanie zębów zalewa, na stałe owe „doliny” materiałem uwalniającym fluor. Zabezpiecza tym samym ząb przed próchnicą na bardzo długi czas. Zabieg szczególnie polecamy dzieciom. Lakowanie mlecznych zębów jest bardzo dobrym sposobem profilaktyki próchnicy. Lakowanie zębów stałych skierowane jest przede wszystkim do dzieci w wieku od 6. do 12. roku życia ponieważ w tym okresie wyrzynają się stałe zęby trzonowe (szóstki, siódemki). Lakowanie wykonuje się również u dorosłych , u których są zdrowe zęby przedtrzonowe i trzonowe.
Natomiast lakierowanie zębów polega na pokryciu wszystkich powierzchni zębów (zdrowych i z wypełnieniami) lakierem z fluorem. Lakier pozostaje na zębach przez kilka ,kilkanaście godzin i po tym okresie ściera się . Jest swoistą bezpieczną „bombą fluorową” wzmacniającą szkliwo naszych zębów. Lakier znosi również nadwrażliwość. Zalecamy lakierowanie raz na pół roku.

Lekarze

lek. dent. Maciej Składowski

LEKARZ STOMATOLOG OGÓLNY

lek. dent. Bartłomiej Składowski

LEKARZ DENTYSTA

lek. dent. Kamila Szramowska

LEKARZ DENTYSTA

lek. dent. Adam Janik

LEKARZ DENTYSTA

lek. dent. Tomasz Czerwik

LEKARZ DENTYSTA

Aktualności

Jakie protezy zębowe polecacie? – to pytanie, które często pada na internetowych forach. Odpowiedź nie…

Zęby, w których doszło do zapalenia oraz obumarcia miazgi zębowej, w przeszłości skazane były na…

Wszczepienie implantu zęba, jak każdy zabieg stomatologiczny, może wiązać się z powikłaniami. I choć zdarzają…