Wszystko co musisz wiedzieć o RTG zębów

Zdjęcie RTG zęba, zwane potocznie prześwietleniem, jest wykorzystywane w diagnostyce schorzeń jamy ustnej. Zdjęcia rentgenowskie zębów i kości służą przede wszystkim do uwidocznienia tkanki kostnej szczęki oraz żuchwy. Zdjęcia wewnątrzustne są całkowicie bezpieczne, dawka promieniowania jaką otrzymuje pacjent jest kilkadziesiąt razy mniejsza niż otrzymana podczas podczas podróży samolotem (gdzie podróżni są narażeni na promieniowanie kosmiczne).

Wskazania do RTG

RTG zębów wykonuje się w rozmaitych celach. Najważniejsze z nich to:
Diagnostyka – czyli ustalenie powodów problemu, z którym zgłasza się do nas pacjent (ból zębów, urazy twarzoczaszki, próchnica).
W celach kontrolnych – aby móc ocenić skuteczność wprowadzonego leczenia.
Przed leczeniem protetycznym, leczeniem kanałowym, ekstrakcją zęba – pozwala ocenić warunki anatomiczne i dokładnie zaplanować zabieg.
Przy infekcjach jamy ustnej – zdjęcie zębów pozwala wykryć źródło infekcji, które może być zagrożeniem podczas zabiegów operacyjnych.

Jak przygotować się do badania?

Prześwietlenie zębów w większości przypadków nie wymaga od pacjenta dodatkowych przygotowań. Wykonanie zdjęcia trwa kilka – kilkanaście sekund, zatem jedyne, czego wymaga się od pacjenta, to pozostanie nieruchomo przez ten czas. Warto jednak pamiętać że są pewne względne przeciwwskazania do wykonania rtg: m. in. ciąża, dlatego należy o niej poinformować lekarza. Nadal szukasz rtg zębów katowice? Nie trać czasu! Zadzwoń do nas – umówimy Cię w jak najkrótszym czasie i z chęcią odpowiemy na wszystkie dodatkowe pytania!