Licówki to cienkie, białe płatki, wykonane z materiału kompozytowego lub porcelany, które nadają idealny kolor i kształt naszym zębom. Bez konieczności podejmowania leczenia długotrwałego umożliwiają szybką korektę uzębienia w przednim łuku. Przede wszystkim licówki są wskazane w przypadku ubytków zębowych, szczególnie tych wielokrotnie wypełnianych, posiadających defekty rozwojowe, znacznie przebarwionych zębów.

Są różne rodzaje licówek

Bardziej wytrzymałe zdecydowanie są licówki porcelanowe, oni całkowicie imitują wygląd szkliwa i wyglądają bardziej naturalnie, mogą służyć nawet przez kilkadziesiąt lat. Zakładanie porcelanowych licówek wymaga kilku wizyt. Na pierwszej wizycie pobiera się wycisk, potem przygotowują się płytki dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Natomiast licówki kompozytowe mogą być zakładane podczas jednej wizyty, jeżeli nie ma potrzeby dodatkowego leczenia. Trwałość kompozytowych licówek to około dwóch – pięciu lat. Efekt końcowy przy obu rodzajach licówek może być podobny, ponieważ licówki z kompozytu są również idealnie dopasowywane do koloru sąsiadujących zębów.

W jaki sposób można zastąpić licówki?

Możliwość stosowania alternatywnych form poprawy estetyki uśmiechu zależą od indywidualnych potrzeb pacjenta. Dla wykonania licówki na zęby niezbędnym jest usunięcie warstwy szkliwa, należy o tym pamiętać. Usuwa się bardzo mała część warstwy szkliwa, ale jest to tkanka, która się nie regeneruje. To oznacza, że w przyszłości licówki należy zmieniać albo zastąpić inną formą wypełnienia protetycznego (implanty, mosty, korony). Są też przypadki, w których licówki są wskazane (m. in. korekta kształtu zębów, odbudowa częściowo utraconego zęba, oraz korekta położenia zęba). Poniżej podane są alternatywne możliwości leczenia:
Gdy ubytki są zbyt duże w uzębieniu lub jego całkowity brak, rozwiązaniem mogą być implanty. Stanowi to również podstawę do mocowania koron i mostów w przyszłości.
Wybielanie, w sytuacji, gdy decydujemy się na licówki ze względów estetycznych. Rozważyć licówki należy dopiero, jeżeli ten zabieg nie przyniósł oczekiwanych rezultatów.
W sytuacji dużych ubytków tkanek, lub rozległych wypełnień zęba, rozwiązaniem mogą być korony protetyczne.
Leczenie ortodontyczne, w sytuacji kiedy nieprawidłowe ustawienia zębów, przerwy między zębami, wada zgryzu którą należy wyeliminować.

Masz dodatkowe pytania? Zadzwoń do nas! Chętnie odpowiemy na wszelkie interesujące Cię pytania!