Strona główna » Zdjęcie RTG zęba

Zdjęcia zębowe – słowo wstępu

Wilhelm Röntgen, laureat nagrody Nobla, pod koniec XIX wieku odkrył promieniowanie przenikające przez tkanki, pozwalające zajrzeć „w głąb ciała”. Dzięki jego odkryciu, dzisiaj ponad 100 lat później, lekarze na całym świecie korzystają z jego dorobku naukowego. RTG zębów jest podstawą diagnostyki wielu schorzeń. Dzięki postępowi technicznemu, dawka promieniowania na którą narażony jest pacjent jest bardzo mała, a samo prześwietlenie dużo bezpieczniejsze niż kiedyś.

Możliwości i technologia

W naszej przychodni lekarze dysponują dostępem do najnowocześniejszych aparatów i oprogramowania do wykonywania zdjęć zębowych. Wykonane zdjęcia pozwalają na potwierdzenie diagnozy, dostosowanie leczenia do stanu miejscowego czy kontrolę poprawnie wykonanego leczenia kanałowego oraz przebieg procesu gojenia. Zdjęcie rtg zęba zrobione w naszej klinice jest archiwizowane w formie cyfrowej w kartotece pacjenta, dzięki czemu każdy lekarz dentysta w naszej przychodni ma do nich dostęp.

Wczesna diagnostyka

Zdjęcia radiologiczne pozwalają na skuteczne wykrywanie patologicznych zmian które mogą się rozwinąć w kościach szczęk na skutek nieleczonego stanu zapalnego. Takie zmiany mogą spowodować groźne dla zdrowia konsekwencje. Prześwietlenie zębów w takich wypadkach pozwala potwierdzić diagnozę lekarza, możliwe jest również wybranie najlepszej metody leczenia dla danego przypadku. Właściwe dobrana terapia gwarantuje szybki powrót do zdrowia pacjenta i niskie ryzyko powikłań. Zdjęcia radiologiczne przed wszczepieniem implantu zęba, pozwalają na szczególowe zaplanowanie zabiegu.

Ochrona przed promieniowaniem

Pomimo tego że dawka promieniowania na którą narażony jest pacjent podczas wykonywania pojedynczego zdjęcia jest bardzo niska, dokładamy wszelkich starań aby jeszcze zmniejszyć narażenie pacjenta. Każdy kto ma wykonywane zdjęcie zębów dostaje specjalny fartuch zatrzymujący promieniowanie rentgenowskie, dzięki czemu wykonanie zdjęcia jest bezpieczne bez względu na wiek czy płeć pacjenta. RTG zębów u kobiet w ciąży naraża płód na dawkę promieniowania znacznie mniejszą niż dawka zagrażająca, jednak mimo to nie zaleca się wykonywania takich zdjęć u kobiet w ciąży przez cały okres jej trwania, zwłaszcza w 1 trymestrze. Przed zabiegiem, zachęcamy kobiet w ciąży do dodatkowej konsultacji dentystycznej oraz ginekologicznej.

Szukasz rtg zębów katowice? Nie trać czasu, w klinice Dentomed w Siemianowicach Śląskich zrobisz to szybciej! Zapraszamy do umówienia się na wizytę!

Zadzwoń teraz

Lekarze

lek. dent. Maciej Składowski

LEKARZ STOMATOLOG OGÓLNY

lek. dent. Bartłomiej Składowski

LEKARZ DENTYSTA

lek. dent. Kamila Szramowska

LEKARZ DENTYSTA

lek. dent. Andrzej Kowalski

LEKARZ DENTYSTA

lek. dent. Joanna Kowalska

LEKARZ DENTYSTA

Aktualności

Korony, licówki czy wybielanie: jak się zdecydować? Chcesz uzyskać śnieżnobiały uśmiech, ale nie wiesz co…

Kamień nazębny – skąd się bierze i co powoduje? Problem kamienia nazębnego dotyczy większości populacji….

Czy leczenie próchnicy bez borowania jest możliwe? Leczenie próchnicy kojarzy się przeważnie z bolesnym i…