Mosty zębowe – czym są, ile kosztują i jak o nie dbać?

 

Mosty protetyczne to uzupełnienia protetyczne pozwalające zaopatrzyć lukę bądź luki w uzębieniu. W przeciwieństwie do innych rozwiązań stosowanych w protetyce, mostów się nie wyjmuje – zostają wykonane na stałe. Czym w rzeczywistości są mosty zębowe, ile kosztują i w jaki sposób należy o nie dbać? To pytania, które często zadają sobie osoby poszukujące odpowiedniej metody uzupełnienia braków w uzębieniu. Odpowiedzi znajdą w dalszej części artykułu!

 

Czym są mosty protetyczne?

Mosty protetyczne składają się z koron protetycznych, które osadza się na zębach filarowych lub implantach. Te połączone są przęsłami osadzonymi tuż nad dziąsłami, a więc sztucznymi zębami, które wypełniają luki zębowe i zastępują brakujące zęby. Korony doskonale je imitują, a swoją trwałość i estetyczny efekt zawdzięczają porcelanie, z której są wykonane oraz metalowej podbudowie. 

 

Rodzaje mostów protetycznych

Ze względu na rodzaj zastosowanego materiału, mosty protetyczne dzielimy na mosty ceramiczne, pełnoceramiczne oraz mosty kompozytowe. Alternatywą są również mosty akrylowe, które zwykle pełnią rolę rozwiązania tymczasowego. Mosty możemy również podzielić ze względu na ich umiejscowienie w łuku zębowym. I tak wyróżniamy: mosty jednobrzeżne, które umieszcza się na jednym filarze, mosty dwubrzeżne, które umieszcza się między filarami i mosty dwubrzeżno-jednobrzeżne będące kombinacją mostów jedno- i dwubrzeżnych. 

 

Koszty

Korony i mosty protetyczne kojarzą się przede wszystkim z wysokimi kosztami. Decydując się na nie należy być świadomym, w jaki sposób kształtuje się ich cena. Mosty protetyczne mogą bowiem być tańsze lub droższe, w zależności od tego, z jakiego materiału zostaną wykonane i ile luk zębowych wymaga uzupełnienia. Mniej zapłacimy w przypadku mostów metalowych (około 700 zł), więcej zaś w przypadku mostów porcelanowych na metalowej podbudowie (około 1500 zł). Co jeszcze należy brać pod uwagę decydując się na mosty protetyczne? Cena mostów może się także różnić w poszczególnych gabinetach, więc warto sprawdzić dostępne możliwości. Mosty protetyczne nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. 

 

Higiena

Jak czyścić mosty protetyczne? Odpowiedź na to pytanie brzmi: jak najdokładniej! Mosty wymagają bowiem szczególnej higieny – są podatne na osadzanie się resztek pokarmu zdecydowanie bardziej niż nasze naturalne zęby. Protetyk przeprowadzający zabieg z całą pewnością udzieli nam jednak wszelkich niezbędnych informacji na temat prawidłowej higieny mostów.

Masz dodatkowe pytania? Zadzwoń do nas! Chętnie odpowiemy na wszelkie interesujące Cię pytania!