Czy leczenie próchnicy bez borowania jest możliwe?
Leczenie próchnicy kojarzy się przeważnie z bolesnym i nieprzyjemnym borowaniem, dlatego wielu pacjentów zwlekają z leczeniem. Niestety, jest to najgorsze rozwiązanie. Nowoczesna stomatologia pozwala na skuteczne leczenie próchnicy bez ingerencji w strukturę zęba pod jedynym warunkiem — ubytki w zębach nie mogą być duże. Jak rozpoznać próchnicę na wczesnym etapie? Na początku, są to żółte lub brązowe przebarwienia na zębach, niestety łatwo je pomylić z kamieniem nazębnym dlatego najlepszym rozwiązaniem są regularne wizyty u dentysty. Wczesne wykrycie choroby pozwala zadecydować czy leczenie próchnicy bez borowania będzie możliwe.
Czy można zapobiec rozwojowi próchnicy?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy przyjrzeć się dokładniej przyczynom próchnicy. U dzieci najczęstszą przyczyną jest nadmiar spożywanych cukrów. U seniorów szkliwo jest bardziej zmineralizowane, natomiast szyjki zębowe odsłonięte i właśnie w tych miejscach najczęściej rozwija się tzw. próchnica okrężna. Niestety nie istnieje jeszcze skutecznych szczepionek lub lekarstwa od próchnicy, ale prawidłowa higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u dentysty pozwolą znacznie spowolnić rozwój choroby.
Na czym polega leczenie próchnicy?
Jeżeli przyczyny próchnicy mogą być różne, leczenie próchnicy u dzieci i dorosłych wygląda tak samo. Polega ono na usunięciu chorych tkanek zęba i odtworzeniu ubytku w koronie zęba materiałem zastępczym, aby odtworzyć prawidłowy kształt, kolor i funkcję zęba. Gdy ubytek w zębie jest zbyt rozległy, alternatywą jest wykonanie tzw. nakładu (inley, onley, overley), czyli brakującej części zęba wykonanej w laboratorium, a następnie wklejonej w ząb.
Czy usuwanie próchnicy z zęba u dentysty boli?
Czy leczenie próchnicy boli? Jest to najbardziej powszechne pytanie zadawane przed zabiegiem. Usuwanie próchnicy z zęba, a następnie plombowanie zęba absolutnie nie musi boleć. Jeżeli próchnica nie jest zaawansowana, to nawet bez znieczulenia pacjent nie poczuje bólu. Natomiast w wypadku gdy choroba sięga głębszych warstw zęba, znieczulenie staje się całkowicie niezbędnym. Pozwala ono na uzyskanie prawie natychmiastowego efektu znieczulenia, tak więc nie ma czego się bać, w dzisiejszych czasach zabieg ten jest bezbolesny.
Masz dodatkowe pytania? Chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje leczenie próchnicy? Zadzwoń do nas lub sprawdź nasz cennik.