Kamień nazębny – skąd się bierze i co powoduje?
Problem kamienia nazębnego dotyczy większości populacji. Jest to twarda, zmineralizowana warstwa, odkładająca się przy brzegu dziąsła i w przestrzeniach międzyzębowych, szczególnie między zębami siecznymi w żuchwie. Kolor kamienia może wahać się od żółto-białego do brązowego. Jest on na stałe przytwierdzony do powierzchni zębów i nie da się go usunąć domowymi metodami.
Powstawanie kamienia nazębnego
Kamień nazębny to nic innego jak zmineralizowana płytka bakteryjna. W kilka minut po umyciu zębów na powierzchni szkliwa wytwarza się tzw. błonka nabyta, zawierająca głównie glikoproteiny śliny. Błonka ta stopniowo jest zasiedlana przez bakterie, co powoduje powstanie płytki nazębnej. Płytka to lepkie złogi o biało-żółtawej barwie i konsystencji budyniu, które czasem można wyczuć językiem. Można je stosunkowo łatwo usunąć szczotkując zęby. Nieusuwanie płytki przez dłuższy czas prowadzi do wysycenia jej jonami wapnia i fosforu zawartymi w ślinie i powstania kamienia, który jest dużo twardszy i wymaga profesjonalnego usunięcia w gabinecie dentystycznym.
Co powoduje kamień nazębny?
Nieusuwanie kamienia nazębnego prowadzi do chorób dziąseł. Możemy wtedy zaobserwować ich opuchnięcie, zaczerwienienie, a także krwawienie podczas szczotkowania. Nieleczone zapalenie dziąseł może stać się przyczyną paradontozy, czyli odsłaniania szyjek i stopniowo narastającego rozchwiania, powodującego przedwczesną utratę zębów. Kamień utrudnia również higienę i prowadzi do powstawania ubytków próchniczych oraz nadaje zębom nieestetyczny wygląd i kolor. Nie można również zapominać, że kamień jest siedliskiem bakterii, które mogą wywołać problemy z sercem, stawami czy nerkami, szczególnie w stanach obniżonej odporności.
Jak wygląda zabieg usunięcia kamienia nazębnego?
Kamień nazębny powinniśmy usuwać 1-2 razy do roku lub częściej. Dentysta wykorzystuje do tego urządzenie ultradźwiękowe zwane skalerem. Wysoka częstotliwość drgań rozbija kamień, podobnie jak głos śpiewaczki operowej może spowodować pękanie szkła. Czasem wykorzystuje się narzędzia ręczne, szczególnie w przypadku odkładania złogów kamienia poniżej linii dziąseł. Zabieg uzupełnia polerowanie, wygładzające powierzchnię zębów i dodatkowo chroniące je przed próchnicą.
Jak zapobiegać odkładaniu kamienia?
Podstawową metodą zapobiegania tworzenia się kamienia nazębnego jest regularna higiena jamy ustnej z uwzględnieniem dokładnego oczyszczania przestrzeni międzyzębowych. Powinniśmy szczotkować zęby przynajmniej 2 razy dziennie przez 2 minuty. Przy zwiększonej tendencji do powstawania złogów warto wybierać pasty z pirofosforanami, które hamują mineralizację płytki. Częstym „punktem wyjścia” dla powstawania kamienia są przestrzenie międzyzębowe, dlatego pamiętajmy o codziennym nitkowaniu lub używaniu szczoteczek międzyzębowych. Pomocne są również irygatory dentystyczne.
Pamiętaj, że nawet najlepsze środki higieny są nieskuteczne, gdy leżą nieużywane na łazienkowej półce! Tylko regularna profilaktyka, zarówno profesjonalna jak i wykonywana codziennie w domu, eliminuje ryzyko powstania kamienia nazębnego! Nie czekaj, umów się na wizytę już dziś!