Co to jest tomografia i jak wykorzystujemy ją w stomatologii?

Tomografia to metoda diagnostyki obrazowej, dająca trójwymiarowy obraz badanych struktur. Zasada działania podobna jest do zdjęć rentgenowskich, jednak w odróżnieniu od standardowych zdjęć RTG daje nam ona możliwość zajrzenia „w głąb” obrazowanego obszaru, dostarczając informacji o przestrzennym ułożeniu np. kanałów w zębie.

W stomatologii stosujemy tomografię stożkową, zwaną inaczej CBCT. Jest to szybsza i bezpieczniejsza odmiana tomografii. Różnica polega na skróceniu zarówno czasu badania, jak i dawki promieniowania, która jest 10 razy niższa niż w przypadku konwencjonalnej tomografii. Jest to badanie całkowicie bezbolesne i komfortowe dla pacjenta, gdyż nie wymaga umieszczania twardych pozycjonerów w jamie ustnej. Również pod względem ekonomicznym wykonanie pojedynczego zdjęcia tomograficznego jest tańsze niż kilku lub nawet kilkunastu zdjęć rentgenowskich niezbędnych do pełnej diagnostyki danego obszaru.

Ogromną przewagą tomografii jest przestrzenne rozdzielenie elementów nakładających się na siebie w rutynowo wykonywanych zdjęciach RTG. CBCT dokładnie obrazuje struktury twarde (zęby, kości) jak i miękkie (naczynia, nerwy) oraz współzależność ich położenia. Pozwala to lekarzowi lepiej zdiagnozować pacjenta, zaplanować i przeprowadzić leczenie. Natomiast rekonstrukcja 3D uzyskanych obrazów jest doskonale czytelna dla pacjentów, pozwalając na lepszą komunikację z lekarzem.

Zastosowanie tomografii stożkowej w stomatologii:

  • implantologia (dokładny pomiar wysokości i szerokości wyrostka zębodołowego, określenie położenia nerwów i naczyń podczas planowania leczenia),
  • ortodoncja i ortognatyka,
  • choroby stawu skroniowo-żuchwowego,
  • leczenie chorób przyzębia,
  • sterowana regeneracja kości.

Jedno badanie CBCT zastępuje:

  • wewnątrzustne zdjęcia zębowe,
  • zdjęcia panoramiczne,
  • zdjęcia cefalometryczne,
  • zdjęcia zgryzowe,
  • zdjęcie stawu skroniowo-żuchwowego.

Obróbka danych pochodzących z CBCT dostarcza nam więcej informacji niż te wszystkie zdjęcia razem wzięte!

 

Najczęstsze pytania:

   1. Jak przygotować się do badania CBCT?

Badanie CBCT nie wymaga szczególnego przygotowania. Można normalnie przyjmować napoje i pokarmy. Niezbędne natomiast jest zdjęcie z obszaru głowy i szyi biżuterii, okularów, piercingu i metalowych ozdób do włosów. Wyjąć należy również ruchome uzupełnienia protetyczne i aparaty ortodontyczne. Nie jest konieczne zdejmowanie zegarka ani wyłączanie telefonu.

   2. Czy badanie CBCT jest bezpieczne?

Badanie CBCT jest w 100% bezpieczne, a dawka promieniowania w zależności od obrazowanego obszaru 10-80 razy niższa niż w standardowej tomografii. Może być wykonywane u osób z rozrusznikiem serca. Ze względu na potencjalnie szkodliwy wpływ na płód, badanie (podobnie jak wszystkie badania RTG) przeciwwskazane jest u kobiet w ciąży.

   3. Dlaczego do badania potrzebuję skierowania?

Ponieważ na badanie pacjenci mogą być skierowani z wielu różnych powodów. Lekarz kierujący określa cel wykonania badania, obszar i rozmiar obrazowania.

  4. Jaki jest koszt badania CBCT?

W naszej przychodni cena za badanie CBCT wynosi od 150 do 300 zł w zależności od wielkości pola obrazowania. 

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego jeśli macie Państwo więcej pytań, lub do umówienia się na wizytę!