Nowoczesna profilaktyka stomatologiczna oferuje szereg zabiegów dostępnych cenowo dla każdego. Do takich zabiegów należą m. in. skaling, piaskowanie zębów, polerowanie. Według światowej organizacji zdrowia należy powtarzać te zabiegi średnio raz na 6-12 miesięcy. Wyjątkiem są osoby, które mają skłonności do narastania kamienia, przez co muszą poddawać się profilaktycznym zabiegom częściej, w zależności od stanu zdrowia uzębienia. Wszystkie powyżej wymienione zabiegi mają na celu usuwanie kamienia nazębnego. W jakiej kolejności powinny zabiegi te odbywać się? Oczywiście dużo zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta, ale najczęściej dentyści wykonują te zabiegi w takiej kolejności: skaling, piaskowanie, polerowanie, fluoryzacja.
Zacznijmy od skalingu
Jest to pierwszy etap usuwania kamienia nazębnego, trwający zaledwie pół godziny, którego wykonywanie przynajmniej dwa razy w roku pozwoli uchronić jamę ustną przed chorobami, m. in. przed próchnicą. Nowoczesne skalery są to urządzenia, które za pomocą ultradźwięków powodują pękanie kamienia nazębnego, który jest na bieżąco wypłukiwany wodą. Skaling ultradźwiękowy – to najpopularniejsza i najbezpieczniejsza metoda skalingu (w porównaniu do tradycyjnego skalingu).
Drugi etap – piaskowanie
Po skalingu, zalecane jest piaskowanie zębów. Jest to zabieg uzupełniający skaling, przeprowadzany za pomocą piaskarki stomatologicznej. Podczas piaskowania, rozpylany jest pod ciśnieniem strumień piasku stomatologicznego, który usuwa z zębów osady i przebarwienia.
Trzeci etap – polerowanie zębów
Aby usuwanie kamienia nazębnego pozostawiło efekty na dłużej, po piaskowaniu zębów, wykonuje się ich polerowanie. Podczas tego zabiegu, na zęby nakładana jest pasta, którą dentysta rozprowadza po powierzchni zębów za pomocą standardowych urządzeń stomatologicznych (np. szczotek dentystycznych). Po polerowaniu zęby są gładkie i błyszczące.
Czwarty etap – fluoryzacja
Ostatnim etapem jest lakierowanie zębów, znane również jako fluoryzacja. Jest to zabieg, podczas którego na zęby nakładana jest specjalna pasta o wysokim stężeniu fluoru. Preparat wytwarza cieńką warstwę na powierzchni zębów, wspierając remineralizację niewielkich uszkodzeń szkliwa, wzmocnienie je i tym samym – zabezpieczając zęby przed próchnicą.
Masz dodatkowe pytania dotyczące zabiegów profilaktycznych? Sprawdź na naszej stronie lub zadzwoń do nas! Chętnie odpowiemy na wszystkie interesujące Cię pytania! Możesz również zapoznać się z cennikiem na wszystkie oferowane przez nas usługi tutaj.